Van Uçak Bileti

Van Uçak Bileti İçin Genel Bilgiler

Van Şehri ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Türkiye’nin en kalabalık 9. Şehridir. Van Doğu Anadolu bölgesinin en büyük şehri olma özelliğine sahiptir. Van etrafında bulunan volkanik dağ eteklerine kurulu olan şehir Van gölüne ise 5 km lik bir mesafede yer almaktadır. Şehrin isminin ise Van Uçak Bileti kalesinde yer alan Vank isimli mabedden geldiği rivayet edilmektedir.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan şehir M.Ö 7000’li yıllara kadar uzanan geçmişi ile kültürel ve tarihi anlamda oldukça zengindir. Urartulardan kalma olan şehir yerleşkesi o dönemde Tuşpa ismi ile Urartulara başkentlik yapmıştır. Ayrıca Van’da yapılan arkeolojik çalışmalar ile Bronz ve Demir devirlerine ait kalıntılara da rastlanmıştır.  Van Şehri Pers, Hitit, Selçuklu gibi önemli uygarlıkları da tarih içerisinde ağırlamıştır.

Van Şehrine Ulaşım

Van’ı ziyaret etmek isteyen kişiler rahatlıkla şehirlerarası otobüs firmaları vasıtasıyla ulaşımlarını sağlayabilmektedirler. Bunun yanı sıra Van havaalanı ziyaretçilerine hava yolu ile ulaşım imkânı da sağlamaktadır. Hava alanına ulaştığınızda havaş hizmeti ile oldukça uygun bir fiyata şehir merkezinde ulaşmak istediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Van Şehrinde Konaklama Olanakları

Ziyaretçiler Van şehir merkezinde konaklayabilecekleri uygun fiyatlı otel ve pansiyonlarda konaklayabilecekleri gibi dilerler ise öğretmen evi ve polis evi gibi seçeneklerden de faydalanarak konaklama ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Özellikle şehir merkezine yakın olan Cumhuriyet Caddesi ve Maraş Caddesinde ki otelleri ve pansiyonları tercih ederek ulaşım kolaylığı da sağlamış olurlar.

Van Şehrinde Ne Yenilir?

Van zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Van’ı ziyaret edenlerin bu lezzetli Van yemeklerinin tadına bakmadan dönmemelerini tavsiye ederiz. Hayvancılık sektörünün yaygın olması et ve süt ürünleri mutfak kültüründe temel unsurlar haline gelmişlerdir.

Meşhur Van kahvaltısı şehirde kaldığınız süre içerisinde size eşlik edecektir. Kahvaltının bu kadar nam salması çeşitli peynirleri bünyesinde barındırmasından kaynaklanmaktadır.  Van gölünden kaynaklı balıkçılığın geliştiği şehirde ince kefal tadına bakılması gereken ürünler içerisinde yer almaktadır.  Budun dışında uşgun ekşilisi, sengeser, kurut aşı, ayran aşı murtuga tadına bakmanız gereken yöresel yemekler arasında yer almaktadır.

Van Şehrinde Gezilmesi Gereken Yerler

Doğu Anadolu bölgesinin en turistik illerinden birisi olan Van’da gezilip görülecek yerleri sizler için derledik. Mutlaka görülmesi gereken mekânlar ise şöyle;  Van Kalesi, Van Gölü Akdamar Adası, Peri Bacalar, Hoşap Kalesi, Şeytan Köprüsü, Muradiye Şelalesi görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Tabi bu yapıtlar haricinde kaleler şehri olarak bilinen Van’da görmeniz gereken pek çok kale olduğu gibi şehir de daha önce yaşamış olan uygarlıkların kalıntılarına da sıklıkla rastlamanız mümkün. Eğer zamanınız kısıtlı değilse Van’ın ilçelerini dolaşarak gezinizi zenginleştirebilirsiniz. Özellikle Van gölü kıyısına kurulmuş olan Edremit ilçesi görülmeye değer yerler arasındadır.