Şanlıurfa Uçak Bileti

Peygamberler Diyarı Şanlıurfa Uçak Bileti

Şanlı Urfa’ya henüz gitmemiş olanlar ilk gezi planlarını oraya yapmalılar. Binlerce yıl öncesine dayanan tarihi, gezilecek görülecek yerleri ve iklim koşullarına uygun olarak gelişen mimarisinin örnekleri ile Urfa kesinlikle görmeye değer Şehirler arasında bulunuyor.

Urfa’dan geçen dokuz peygamberin bulunması buraya Peygamberler Şehri denmesinin sebebidir. Hz. İbrahim’in doğumuna, Hz. Eyüp’ün Hayatına şahitlik eden şehrin Hz. İsa tarafın kutsandığına inanılmaktadır. Bu sebepten dolayı şehir İslam Dünyasında olduğu kadar Hristiyanlar arasında da ilgi görmektedir. Etnik çeşitliliğin en güzel yaşandığı yerlerden biri olan Şanlıurfa’da Kürt, Türk, Arap, Zaza, Çerkez, Acem Afgan ve Ermeni kökenli kişiler şehrin nüfusunu oluşturmaktadır.

Tüm Anadolu şehirleri gibi Şanlı Urfa’da da şehir merkezi bir çarşıyı çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Kendine has mimarisinin tahrip olmuş olması üzücüdür ancak sokakları ziyaretçilerine bu konuda sürprizler yapmaktadır.  Bu mimariyi canlı tutmak ve yaşatmak için çalışan çeşitli vakıflar bulunmaktadır. Şanı Urfa’nın özgün mimarisi için görebileceğiniz en güzel örneklerden biri Şurkav Kültür Evidir.

 

Balıklı Göl

Balıklı Göl denilince Şanlı Urfa, Şanlı Urfa denilince de balıklı göl zihinlerde çakıvermektedir. Sahip olduğu destansı hikâye nedeniyle yerli ve yabancı birçok turisti Şanlı Urfa’ya çeken Balıklı Göl, Hz. İbrahim’in Nemrut tarafından ateşe atıldığı ve ateşin birden göle dönüştüğü yer olarak bilinmektedir. Yöre halkı ve ziyaretçiler için büyük önem taşıyan göl ve içinde yüzen balıklar kutsal sayılmakta ve göle ait hiçbir balığa dokunulmamaktadır. Etrafı evlerle ve binalarla çevrili olan gölün balıkları ziyaretçiler tarafından yemler ile beslenmektedir. Burada oturup yemek yerken göl ve balık manzarası seyredebileceğiniz tesisler bulunmakta.

Urfa’ya gitmişken kapalı çarşıya uğrayıp çok uygun fiyata yöreye ait gıda ve giyim ürünlerini alabilir ve çarşının atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz.

Urfa’da görülmeye değer yerler arasında Urfa Kalesi ve surlar da bulunmaktadır. Kale Damlacık Dağı’nda bulunmaktadır. Etrafında bulunan hendekler, sert ve güçlü kayalar ve anıtsal yapılarla kale ziyaretçilerini oldukça etkilemektedir.

Kurak Harran Ovası’nın ortasına kurulmuş olan Harran Şehri’nin tarihi milattan öncesine kadar uzanıyor. Antik şehirde bulunan ve oldukça ilgin mimariye sahip olan evler, benzerine zor rastlanır nitelikte.

Harran Üniversitesi

Böle tarihinin binlerce yıldır en önemli eğitim merkezi olma özelliği taşıyan Harran Üniversitesi, yüzyıllar boyu birçok düşünürü ve bilim adamını yetiştirmesiyle tanınmaktadır. Zamanında matematik, kimya ve gökbilim alanlarında önemli çalışmalara ev sahipliği yapmış olan Üniversite günümüzde gözetleme kulesi olarak hizmet vermektedir.

Bunların yanı sıra Urfa’da gezerken birçok cami, kervansaray ve türbe ile karşılaşabilirsiniz. Harran Ulu Camii avluya ve şadırvana sahip il anıtsal cami olma özelliğine sahip olmaktadır. Han El Ba’rur Kervansarayı da önemli tarihi eserler arasında görülmektedir.

Tabi Urfa’ya gitmişken sıra gecesine katılmadan ve yöresel yemeklerinden yemeden tatilinizi tamamlamamanızı söylememize bile gerek yoktur.