Kars Uçak Bileti

Doğu Anadolu Bölgesinde Kars Uçak Bileti ile yer alan Kars şehri tarih boyunca birçok savaş ve işgal görmüş bir ilimizdir. Kars’ın oldukça etkileyici ve mistik bir havası vardır. Kars birçok devlet tarafından işgal edilmiştir. Bu sebepten dolayı da birçok kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Kars’ı işgal eden devletlerarasında; Karakoyunlular, Selçuklular, Bizanslılar, Osmanlılar, Gürcüler ve Ruslar yer almaktadır. Özellikle son işgal devleti olan Rusya, Kars şehrine ve çevresine birçok yapı bırakmıştır. Rusların bıraktıkları taş yapılar ve katedraller Kars Şehrine Avrupai ve farklı bir hava kazandırmaktadır. Doğunun Paris’i olarak bilenen Kars, kendisine has kültür ve mimarı yapıları ile ülkemizde dikkat çeken şehirler arasında yer almaktadır.

Kars Şehrine Ulaşım Olanakları

Kars Şehrini ziyaret etmek isteyenler şehirlerarası otobüs ulaşımını tercih edebilecekleri gibi Kars havaalanı sayesinde havayolu ulaşımını da tercih edebilirler. Uzun süre yolculuk yapmayı sevmeyen kişiler için havayolu ulaşımını tercih etmelerini tavsiye ederiz. Havaalanından şehir merkezine ise oldukça kolay ulaşım sağlanmaktadır. Havaş veya taksi tercih ederek merkeze oldukça kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Kars Şehrinde Konaklama İmkânı

Kars küçük bir şehir olması itibari ile çok fazla otel ve pansiyon seçeneğini bünyesinde barındırmamaktadır. Fakat şehir merkezinde yer alan belli başlı oteller, öğretmen evi ve polis evi gibi seçenekler şehir ziyaretçilerine temiz, güvenilir ve rahat bir konaklama imkânı sunmaktadır.

Kars’ta Ne Yenir?

Kars şehrinde en popüler ve bölgeye has yemek kaz etinden yapılan yemeklerden oluşuyor. Kaz eti oldukça lezzetli bir et. üstelik kaz eti ile yapılan yemeklerde oldukça lezzetli seçenekler oluşturuyor.

Kars’ın meşhur çorbası olan ayran aşı çorbası özellikle kış mevsiminde Kars şehrini ziyaret edenlerin içlerini ısıtıyor. Yoğurt çorbasına benzer tada sahip olan ayran aşı çorbasında nohut ve buğday da bulunuyor.

Kaz ve ayran aşı çorbasının yanı sıra bölgenin popüler yemeği Hengel’i de mutlaka denemelisiniz. Tatlı olarak ise umaç helvasının tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Kars Şehrinde Görülmesi Gereken Yerler

Oldukça zengin bir tarihe sahip olan Kars Şehrinde ziyaret etmeniz gereken oldukça fazla tarihi eser, yapıt, camii, katedral ve kilise bulunmaktadır. Birçok köklü medeniyetin işgaline uğramış şehirde her medeniyete ve devlete ait kalıntılara rastlamak mümkün. Sizler için Kars gezinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin listesini çıkardır. Listede yer alan mekanlar ise şöyle;

Ani Harabeleri; ermeni sınırında yer alan 2500 yıllık bir geçmişe sahip olan önemli yerleşkelerden bir tanesidir.

Kars Kalesi, İnkaya Micingirt Kalesi, Sürgütüs Zivin Kalesi, Kars Selçuklu Sarayı, Kars Beylerbeyi Sarayı, Mazlumoğlu Hamamı,  Havariler Kilisesi, Kars Büyük Katedrali, Evliya Camii, Kuyucuk Kuş Cenneti, Sarıkamış Kayak Merkezi görülmesi gereken mekânlar arasında yer almaktadır.