Gaziantep Uçak Bileti

Gaziantep Uçak Bileti şehri Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan en gelişmiş illerimiz arasında yer almaktadır. Güneydoğu Anadolu bölgesinin en kalabalık birinci şehridir. Gaziantep sanayi ve gelişim açısından en gelişmiş şehirlerimiz içerisindedir. Gaziantep denildiğinde ilk olarak akla zengin mutfağı, baklavası ve Antep kalesi gelmektedir.

Gaziantep oldukça eski bir tarihe ev sahipliği yapmaktadır. Antep ilinin tarihi M.Ö. 4000’li yıllara kadar uzanmaktadır. İlk uygarlıkların doğduğu Mezopotamya ve Akdeniz arasında kalan İpek yolu güzergâhında bulunan Antep, oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip iller arasındadır.

Gaziantep Şehrine Ulaşım

Türkiye’nin en gelişmiş illeri arasında yer alan Gaziantep’e ulaşım oldukça kolaydır. Şehirlerarası birçok otobüs firmasının uğradığı şehir aynı zamanda Havalimanı sayesinde havayolu ulaşımına da olanak sağlamaktadır. Havalimanı şehir merkezine 25 dakika uzaklıktadır. Dilerseniz Havaş, taksi ve araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak şehir merkezine gidebilirsiniz.

Gaziantep Şehrinde Konaklama Olanakları

Gaziantep şehrini ziyaret eden misafirler için şehir merkezinde birçok konaklama imkânı mevcut. Büyük otel zincirlerinin kolları, yerel oteller, tarihi otel ve pansiyonlar, konaklar kişilerin bütçe ve zevklerine göre oldukça fazla seçenek ile alternatif oluşturmaktadır.

 

Gaziantep Mutfağı

Dillere destan Gaziantep mutfağı UNESCO yaratıcı şehirler ağına girmeyi başarmış zengin bir çeşitliğe sahiptir. Yöresel lezzetlerin bir araya geldiği eşsiz tatların oluştuğu bu mutfak Gaziantep’e gelenleri mest ediyor. İçli köfte, çiğ köfte, Ekşili köfte, yoğurtlu köfte Antep mutfağının en meşhur köfteleri arasındadır.

Köftelerin yanı sıra kebapları ile ün salan Antep mutfağında, kıyma kebabı, patlıcan kebabı, soğan kebabı, kuşbaşı kebabı, simit kebabı ve cırtlak kebabı favorileri oluşturuyor.

Lahmacun, karışık dolma, beyran, yaprak sarması ve maş çorbası da tadına bakılması gereken lezzetler arasındadır.

Antep’e gidip baklava yememek olmaz. Baklava dışında burmalı kadayıf, künefe ve Antep fıstığı ezmesini de yemenizi tavsiye ederiz.

Gaziantep’te Gezilmesi Gereken Mekânlar

Gaziantep oldukça zengin bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Şehrin dört bir yanında tarihi eser, konak, camii, kilise ve müze ile karşılaşmanız mümkün. Sizler için Gaziantep’te görülmesi gereken en önemli yerlerin isimlerini çıkardık.

Zeugma Müzesi; pazartesi günü dışında haftanın her günü sabah 09.00 ile 17.00 saatleri arasında açık olan müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Belkıs- Zeugma;  bu antik kent gerçekten görülmeye değer antik kentler arasında yer almaktadır.

Dülük Antik Kenti, Karkamış Harabeleri, Rum Kale, Gaziantep Kalesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Zincirli Bedesten, Hayvanat Bahçesi, Aziz Bedros Kilisesi, Sofdağı Yaylası, Hızır yaylası, Ökkeşiye Hazretleri Türbesi, Bakırcılar Çarşısı, Baklavacılar Çarşısı Gaziantep’te ziyaret etmeniz gereken yerler arasında gelmektedir.

Tarihi ve kütler gezi düşünenler için Antep bu konuda oldukça tatminkâr bir seçenek sunmaktadır. Üstelik muhteşem mutfağı ve modern şehir merkezi ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmaktadır.