Diyarbakır Uçak Bileti

Ülkemizin Diyarbakır Uçak Bileti ile Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır büyük şehirlerimiz arasında yer almaktadır. Yaklaşık 9 bin yıllık bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapan şehrimiz kültürel, tarihi ve gastronomi gezisi yapmak isteyenler için oldukça favori illerden bir tanesidir diyebiliriz. Diyarbakır geçmişten günümüze pek çok farklı isimle anılmıştır. Amid, Kara Amid, Diyar-i Bekr, Diyerbekir eski isimler arasında yer almaktadır.

Güney Doğu Anadolu Bölgesinin ortasında ve Mezopotamya’nın kuzey bölgesinde yer alan bir ilimiz Diyarbakır, M.Ö 7500’lü yıllara uzanan oldukça zengin bir tarihi geçmişi topraklarında barındırmaktadır. Birçok medeniyetin yaşamış olduğu bu topraklarda gezilip görülecek ve öğrenilecek çok şey vardır.

Tarihi ve kültürel gezinin dışında Diyarbakır doğu mutfak kültürünün aktif olarak yaşatıldığı şehirlerden bir tanesidir. Gastronomi amaçlı bir gezi için oldukça uygun bir seçenektir.

Diyarbakır’a Ulaşım Alternatifleri

Diyarbakır’a ulaşım sağlamak oldukça kolaydır. Şehirlerarası otobüs firmalarını tercih edebileceğiniz gibi şahsi araç ya da uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı birçok merkezi ilden direkt uçuş ve ulaşım imkânını ziyaretçilerine sağlamaktadır.

 

Diyarbakır’da Konaklama Olanakları

Kültür Turizminin yapıldığı şehir aynı zamanda büyük şehir olma özelliğine sahiptir. Bu sebepten dolayı şehir merkezinde bütçenize uygun yerel otelleri tercih edebileceğiniz gibi dilerseniz kurumsal otel zincirlerinden birisini de tercih ederek Diyarbakır’da konaklama imkânı elde edebilirsiniz.

Diyarbakır’da Gezilmesi Gereken Yerler

Diyarbakır kültürel ve tarihi mirası ile gelen ziyaretçileri mest etmektedir. Gezilip görülecek yerlerin oldukça fazla olduğu şehirde görmeden dönmemeniz gereken yerleri sizler için derledik.

Diyarbakır surları;  Çin seddi’nden sonra en uzun sur olma özelliğine sahip olan Diyarbakır surları 5,5 km uzunluğundadır. Surların tam 16 adet kalesi ve 5 adet çıkış kapısı mevcuttur.

Çayönü Buluntuları;  Çayönü antik kenti Cilalı Taş devri dönemine dayanmaktadır.  Aynı zamanda ilk yerleşik hayata geçen yer olma özelliğine de sahiptir.

Diyarbakır’da bulunan birçok köprü içinde ziyaret etmeniz gereken köprülerden en önemlisi Malabadi Köprüsüdür.

Gidilmesi gerek diğer noktalar arasında ise Camii ve Kiliseler yer almaktadır. Görmenizi tavsiye ettiğiniz Kilise ve Camiiler arasında; Ulu Camii (merkez), Behram Paşa Camii, Şeyh Matar Camii, Safa Camii, Meryem Ana Kilisesi yer almaktadır.

Ayrıca Diyarbakır’da bulunan Kervansaray görmeniz gereken yerler arasındadır. Restore edilen Kervansaray günümüzde otel olarak kullanılmaktadır. Dilerseniz konaklama alternatifi olarak da değerlendirebilirsiniz.

Diyarbakır’da Ne Yenir?

Malum Diyarbakır denildiğinde akıllara meşhur Diyarbakır karpuzu gelmektedir. Karpuzun yanı sıra Diyarbakır yemek kültürü bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Şehri ziyaret ettiğinizde sokaklarda sıkça rastlayacağınız cartlak kebabı olarak bilenen ciğer kebabı tatmanız gereken lezzetler arasında yerini alıyor.

Cartlak kebabının yanı sıra kibemumbar, içli köfte, çiğ köfte, kibekudur yemekleri ve kadayıf ve Nuriye tatlıları alternatifler arasında yer almaktadır.